Żyrandole - przegląd najciekawszych trendów

blog_2

Trudno mówić o żyrandolach inaczej niż jako o ponadczasowym, niezbędnym dopełnieniu wnętrza. Wśród funkcji, jakie mają do spełnienia, wymienia się przede wszystkim tą, która wiąże się z podkreśleniem jego stylu, żyrandole przyczyniają się jednak i do tego, że pomieszczenie staje się bardziej atrakcyjne. Te, które są dziś dostępne na rynku, mają prawo się podobać. Zwracają na nie uwagę miłośnicy wnętrz klasycznych, są one jednak bliskie również tym odbiorcom, którym zależy na rozwiązaniach bardziej nowoczesnych. Ponieważ mamy do czynienia z tak zwanymi oprawami wieloramiennymi, nie powinno dziwić nas to, że żyrandole są wykorzystywane do oświetlenia ogólnego.

Zazwyczaj umieszcza się je w centralnym punkcie sufitu, dba się też o to, aby nie wisiały za nisko. W zależności od potrzeb i preferencji właściciela, światło rzucane przez żyrandol może być skierowane zarówno w górę, jak iw dół. Jeśli świeci do góry, jest lekko rozproszone, a w momencie, w którym odbija się od sufitu, staje się światłem bezpośrednim. Jeśli klosz żyrandola jest skierowany na posadzkę, to właśnie od niej odbija się źródło światła. Osoby, które śledzą najnowsze trendy we wzornictwie zwracają uwagę na to, że dużą popularnością nadal cieszą się przede wszystkim te żyrandole, które są inspirowane tradycyjnymi wzorami oraz ich kopie.

Często wykonuje się je ze szlachetnych metali kolorowych, modna jest więc platyna, miedź oraz mosiądz. Nawiązanie do klasycznych opraw można też znaleźć w tak zwanych wzorach świecznikowych, a więc takich, które mają ramiona wygięte w kształt litery S lub C. Tu często pojawiają się niewielkie tkaninowe klosze oraz zdobienia kryształkami i elementami szklanymi. W bardziej przestronnych pomieszczeniach często goszczą z kolei żyrandole stanowiące nawiązanie do wzorów secesyjnych z płynnymi liniami i ornamentami roślinnymi. W lampach tego typu kluczowe znaczenie wydają się mieć klosze, bardzo często wykonywane z oryginalnego szkła mrożonego. Popularnością cieszy się również system art deco z dość prostym wzornictwem i ramionami w kształcie litery L. W tym przypadku modne są klosze z alabastru, choć swoich zwolenników ma również szkło kryształowe.