Pomysły na oświetlenie łazienki w 2022 r.

blog_2

Wraz z nadejściem Nowego Roku jednym z najważniejszych aspektów każdej łazienki w miesiącach zimowych jest oświetlenie.

Do niedawna oświetlenie łazienkowe nie było na pierwszym miejscu w programie każdego, kto rozważa remont łazienki. Kładąc większy nacisk na łazienkę, wannę, prysznic, a nawet płytki, oświetlenie jest często niestety pomijane.

Jak wszyscy wiemy, wybrane przez Ciebie oświetlenie może naprawdę pomóc w stworzeniu nastroju w Twojej łazience. Jeśli masz szczęście posiadać duże okno, które wpuszcza do pomieszczenia dużo naturalnego światła, oświetlenie może pełnić rolę pomocniczą w ciągu dnia, jednak jeśli masz łazienkę wewnętrzną, oświetlenie naprawdę może zmienić lub zepsuć cały wygląd i nastrój wnętrza.

Niezależnie od tego, jaki typ łazienki, łazienki typu ensuite czy szatni zamierzasz odnowić, mamy kilka świetnych pomysłów na oświetlenie łazienkowe, które możesz wykorzystać w swoich planach na 2018 rok.


Szkło dla odrobiny klasy

Umieszczanie żyrandoli w łazienkach to trend, który utrzymuje się od lat (wybaczcie kalambur!). Jednak z pewnością nie opuści nas w najbliższym czasie, i to nie bez powodu.

Żyrandole można z powodzeniem stosować w łazienkach, dodając im splendoru. Światło odbijające się i załamujące przez cięte szkło daje błyszczący efekt, a umieszczony nad luksusową wanną wolnostojącą żyrandol może stanowić doskonały, efektowny punkt centralny łazienki.

Jeśli to jest coś, co do Ciebie przemawia, wybierając oświetlenie łazienkowe, upewnij się, że wybierzesz specjalnie zaprojektowany żyrandol, który nadaje się do użytku w łazienkach. Aby sprawdzić, czy jest odpowiedni, sprawdź jego stopień ochrony IP (który omówimy w dalszej części tego wpisu na blogu).

Żyrandole doskonale pasują do łazienek w stylu tradycyjnym, ale można je łączyć z łazienkami w stylu bardziej współczesnym, aby stworzyć naprawdę wyjątkowy wygląd i nastrój.


Uwolnij swoje wnętrza dzięki diodom LED

Diody LED są znacznie bardziej energooszczędne niż tradycyjne żarówki i można je wykorzystać do zapewnienia dodatkowego oświetlenia zadaniowego, zwłaszcza jeśli centralna oprawa sama nie spełnia swojej roli.

Lustra LED zyskują coraz większą popularność w łazienkach w całym kraju, a w 2018 roku ich popularność może tylko wzrosnąć. Nie tylko pozwalają Ci zobaczyć, co robisz podczas wykonywania czynności wymagających dużej precyzji, takich jak makijaż czy golenie, ale także stanowią dyskretną i cichą alternatywę dla oświetlenia sufitowego, zwłaszcza gdy główny włącznik światła obsługuje również wentylator wyciągowy.

Diody LED mogą być rozmieszczone w różnych sekwencjach, aby zapewnić taki rodzaj światła, jakiego potrzebujesz. Aby uzyskać skupione światło, należy szukać modeli z diodami LED umieszczonymi w samej tafli lustra lub, aby uzyskać bardziej stonowane oświetlenie, wybrać opcję z podświetleniem.

Dodatkową zaletą luster LED są coraz bardziej zaawansowane technologicznie przełączniki bezdotykowe, idealne na te chwile, kiedy ręce są całe w mydle, oraz odmgławiacze, dzięki którym bez względu na to, czy właśnie wyszedłeś z wanny czy spod prysznica, możesz natychmiast użyć lustra, bez konieczności wycierania i nieuchronnego rozmazywania szkła.


Podświetlanie mebli

Jednym z miejsc, w których prawdopodobnie nie pomyślałeś o dodaniu oświetlenia, są meble łazienkowe.

Dzięki postępowi w technologii LED, możesz teraz kupić szafki pod umywalkę (takie jak Heath z łazienki Mode, na zdjęciu poniżej), które są wyposażone w oświetlenie aktywowane czujnikiem ruchu. Dzięki temu nie musisz błądzić w ciemnych zakamarkach w poszukiwaniu tego najważniejszego eliksiru lub balsamu - to oświetlenie zadaniowe w najlepszym wydaniu.

Diody LED można również łatwo dodać do istniejących mebli lub półek za pomocą elastycznych zestawów taśm. Wybierz ciepłą biel lub chłodną biel, aby stworzyć idealne oświetlenie nastrojowe pasujące do stylu Twojej łazienki.


Krany i prysznice, które (de)świecą

Odchodząc od tradycyjnego typu oświetlenia, jakiego można się spodziewać w łazience, wielu właścicieli domów decyduje się na futurystyczny styl łazienki, z oświetleniem w nieoczekiwanych miejscach.

Prysznic może być zazwyczaj ciemny i przyćmiony, zwłaszcza jeśli główna oprawa oświetleniowa znajduje się w dużej odległości od samej kabiny. Dlatego też downlight nad prysznicem może okazać się wystarczającym rozwiązaniem.

Jeśli jednak wolisz bardziej futurystyczny wygląd, dlaczego nie zamontować głowicy prysznicowej, która świecąc sygnalizuje temperaturę wody, jak ta głowica hydro:

Jej zaletą jest to, że działa wyłącznie na podstawie ruchu wody, więc nie trzeba jej podłączać do sieci elektrycznej ani wymieniać baterii co kilka miesięcy.

 

 

Być może myślałeś, że krany to ostatnie miejsce, w którym można spodziewać się oświetlenia, ale myliłeś się. W kranach z serii Mode Touch pierścień LED świeci, wskazując, kiedy temperatura wody jest odpowiednia.

 

 


Oświetlenie w łazience - ważne kwestie

Zanim zaczniesz myśleć o samodzielnej instalacji oświetlenia łazienkowego, zatrzymaj się! Woda i elektryczność nie idą w parze, dlatego konieczne będzie zatrudnienie doświadczonego elektryka, który wykona tę pracę bezpiecznie i profesjonalnie. Wybierając oświetlenie łazienkowe, musisz również przestrzegać kilku bardzo ścisłych zasad i przepisów.

Łazienka jest podzielona na różne strefy, w zależności od sposobu użytkowania i możliwości przedostania się wody do wybranej oprawy. Poniższy schemat pokazuje, jak można podzielić typową łazienkę:

W zależności od strefy, w której chcesz umieścić oświetlenie, samo oświetlenie będzie wymagało określonego stopnia ochrony IP. Więcej informacji na temat stref w łazience oraz współczynnika IP można znaleźć w naszym przewodniku bezpieczeństwa elektrycznego w łazience oraz w naszym przewodniku zakupu oświetlenia łazienkowego.


Więcej jasnych pomysłów na oświetlenie łazienkowe

Dzięki rozszerzonej ofercie oświetlenia łazienkowego na rok 2022, dlaczego nie zamienić swoich pomysłów w rzeczywistość. Po prostu kliknij na poniższy baner, aby rozpocząć zakupy oświetlenia łazienkowego.