Pytania, które należy zadać przed zakupem wanny

blog_2

Kąpiel jest doskonałym sposobem na relaks, ale zakup wanny może wiązać się z dużym stresem. Istnieje zawrotna liczba dostępnych obecnie wymiarów, kształtów i materiałów wanien i jest to decyzja, którą chcesz podjąć właściwie. Wyrywanie i wymiana wanny nie jest na niczyjej liście przyjemnych zajęć, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup nowego modelu lub renowację wanny, poświęć czas na odpowiedź na te ważne pytania. Nasz przewodnik zakupu wanny pomoże Ci wybrać wannę idealną dla Twojego domu i stylu życia.

Pytania, które należy zadać przed zakupem wanny

Jak zamierzasz używać swojej wanny?

Odpowiedź na to pytanie określa, czy niedrogi, goły projekt jest wystarczający, czy też potrzebujesz czegoś z dzwonkami i gwizdkami. Standardowa wanna z hydromasażem po prostu napełnia się wodą, natomiast wanna z hydromasażem lub powietrzem ma dysze lub kanały, które zapewniają masujące powietrze. Dodatki w wannach z hydromasażem są zazwyczaj ograniczone do podłokietników lub zagłówków, uchwytów i antypoślizgowej podłogi. Wanny z hydromasażem, wanny powietrzne lub wanny kombinowane mają o wiele więcej opcji, w tym regulowane dysze, podwodne oświetlenie, funkcje aromaterapii, podgrzewane dmuchawy i automatyczne systemy czyszczące. Im bardziej wyszukana wanna, tym droższa będzie.

Ile masz miejsca?

Zanim zakochasz się w konkretnym typie wanny, musisz wiedzieć, ile miejsca może pomieścić Twoja łazienka. Standardowa wanna ma 60 cali długości, 30 cali szerokości i 14 cali głębokości, ale dostępnych jest wiele innych rozmiarów i kształtów wanien. Aby określić, jak duża może być wanna, wykonaj staranne pomiary łazienki i otworów drzwiowych. Zwróć uwagę na to, gdzie znajduje się odpływ na podłodze, aby upewnić się, że pasuje on do wybranego wzoru wanny. Ponadto, niektóre wanny nie pozwalają na instalację prysznica, więc sprawdź przed zakupem, czy wanna-prysznic combo jest niezbędną cechą dla Twojej rodziny.

Czy istnieją specjalne wymagania dotyczące instalacji wanny?

Jeśli rozważasz wannę z dyszami, będziesz musiał zaplanować pompę, przełącznik powietrza i elektryczny wyłącznik czasowy. Wiele pomp mieści się w jednostce wanny, ale niektórzy producenci mają zdalnie sterowane pompy, które można umieścić w odległości do 5 stóp od wanny i ukryć w szafie lub szafce na kosmetyki. Przełącznik powietrza, który jest nieelektryczny, może być umieszczony na jednostce wanny. Zaplanuj instalację elektrycznego wyłącznika czasowego w bezpiecznej odległości - co najmniej 5 stóp - od wanny, aby spełnić wymagania kodeksu łazienkowego.

Czy twój podgrzewacz wody poradzi sobie z tym zadaniem?

Rozmiar wanny będzie miał wpływ na miesięczne wydatki. Typowa kąpiel składa się w jednej trzeciej z wody zimnej i w dwóch trzecich z wody ciepłej. Jeśli masz zbiornik ciepłej wody, czy może on dostarczyć wystarczającą ilość ciepłej wody? Wanny różnią się wielkością, mieszcząc od 25 do 150 galonów wody. Upewnij się, że podgrzewacz wody jest wystarczająco duży, aby wypełnić około dwie trzecie wanny ciepłą wodą.

Czy waga stanowi problem?

Wanny plastikowe mogą ważyć zaledwie 50 funtów puste, podczas gdy wanny żeliwne mogą ważyć nawet do 1000 funtów. Jeśli rozważasz wybór cięższego materiału, czy Twoja podłoga wytrzyma taki ciężar? Gdy dodamy do tego ciężar wanny, ciężar wody i ludzi, może okazać się konieczne wzmocnienie podłogi pod wanną za pomocą podpór lub stężeń. Ponadto, zbyt ciężka wanna może okazać się niemożliwa lub zbyt droga, aby wstawić ją do łazienki na drugim piętrze.

Czy wanna jest wygodna?

Zanim kupisz wannę, przymierz ją na wymiar - dosłownie. Wejdź do niej, rozsiądź się wygodnie i wyobraź sobie, że się w niej moczysz. Czy pasuje do Ciebie i czujesz się w niej komfortowo? Nie krępuj się, to najlepszy sposób, aby ustalić, czy będziesz z niej zadowolony.

Materiały na wannę do rozważenia

Z setkami kształtów i rozmiarów do wyboru, zakup wanny może być przytłaczający. Materiał, z którego wykonana jest wanna, decyduje o jej cenie, trwałości i łatwości czyszczenia. Skorzystaj z naszego porównania materiałów wanien, aby pomóc sobie w wyborze.

Plastik: Wykonane z włókna szklanego lub akrylu, plastikowe wanny oferują największą elastyczność projektową, ponieważ można je formować w wiele kształtów. Są ciepłe w dotyku i dobrze izolują, dzięki czemu woda nie stygnie tak szybko jak w wannach z emaliowanej stali lub żeliwnych. Plastik jest też najlżejszą wanną, waży 60-70 funtów. Mimo że nie odpryskuje łatwo, ścierne środki czyszczące mogą uszkodzić jej powierzchnię.

Stal emaliowana: Wanny z formowanej stali z porcelanową powłoką emaliowaną są najtańszymi wannami. Materiał ten ma jednak wady: Stal przewodzi ciepło, co oznacza, że woda w wannie szybko się chłodzi; powierzchnia jest podatna na odpryskiwanie; i waży około dwa razy więcej niż plastik.

Żeliwo: Wanny żeliwne, podobnie jak stalowe, pokryte są emalią. Jednak nie odpryskują tak łatwo jak stalowe, ponieważ powłoka emalii jest grubsza niż w przypadku wanien stalowych, a żeliwo jest bardziej wytrzymałe i odporne na uderzenia. Na początku wanna żeliwna będzie odciągać ciepło od wody, ale gdy już się nagrzeje, będzie utrzymywać ciepło przez długi czas. Główną wadą żeliwa jest jego waga, 350-500 funtów, co może skomplikować instalację wanny na drugim piętrze.

wanna

Odlew polimerowy: Wanny z odlewu polimerowego tradycyjnie odwzorowują wygląd marmuru, granitu lub onyksu i są dostępne w szerokiej gamie kolorów. Odlew polimerowy kosztuje nieco więcej niż akrylowy, jednak jego powierzchnia nie jest tak wytrzymała. Z czasem żelowo-polimerowe wykończenie wanien może stać się kruche i odsłonić materiał znajdujący się pod spodem, co prowadzi do pęknięć.

Własne kompozyty: Stosunkowo nowe podmioty na rynku wanien, kompozyty własne obejmują stal o dużej grubości, emalię porcelanową i żywice. Materiały te łączą się ze sobą tworząc wannę, która oferuje wszystkie zalety żeliwa przy o połowę mniejszej wadze.

Rodzaje wanien i instalacji

Wybór wanny zależy również od konfiguracji Twojej łazienki i tego, jaka instalacja może się w niej sprawdzić. Oto kilka typów instalacji wanny, które pomogą Ci ustalić, co będzie pasowało do Twojej przestrzeni.

Wanny wnękowe: Jest to najczęstsza instalacja wannowa. Wanny wnękowe, znane również jako wanny wpuszczane, są instalowane przy trzech ścianach.

Wanny wolnostojące: Jak wskazuje ich nazwa, wanny wolnostojące jak clawfoot tubs stoją samodzielnie w łazience, ale muszą być umieszczone w pobliżu przewodów hydraulicznych.

Inne rodzaje instalacji wannowych to wanny narożne, wanny drop-in, wanny platformowe i wanny podtynkowe.

Oprócz wanien standardowych, można kupić wannę ze specjalnymi funkcjami, które odpowiadają naszemu stylowi życia.

Wanny z hydromasażem: Wanny z hydromasażem charakteryzują się wyjątkowo głębokimi wymiarami, dzięki którym kąpiący się mogą całkowicie zanurzyć się w wodzie, co zapewnia im relaks.

Wanny z hydromasażem: Aby uzyskać wrażenie kąpieli w spa, rozważ model z dyszami. Wanny z hydromasażem wyposażone są w dysze, które rozpychają wodę wokół wanny. Jednak wanny z hydromasażem są często droższe od wanien powietrznych.

Skorzystaj z naszego przewodnika po wyborze wanny, aby uzyskać więcej informacji na temat rodzajów wanien i konfiguracji instalacji.

Czy powinienem naprawić lub odnowić wannę?

Jeśli Twoja wanna przecieka, jest popękana lub zużyta, być może nadszedł czas na jej wymianę. Być może jednak charakter Twojej starej wanny lub trudne zadanie jej wyrwania nie uzasadniają wymiany. Odnowienie lub wyłożenie wanny jest świetnym sposobem na pozbycie się nieestetycznych odprysków i plam. Niektóre firmy mogą odnowić wannę za pomocą powłoki poliuretanowej, która nadaje jej twardą powierzchnię o wysokim połysku. Inne firmy mogą wyposażyć Twoją wannę w akrylową wykładzinę formowaną dokładnie do jej rozmiaru, kształtu i stylu.

Dobre wyszorowanie wanny może również sprawić, że poczuje się ona jak nowa. Wypróbuj nasze najlepsze wskazówki dotyczące czyszczenia wanny.

Na koniec, jeśli jesteś zainteresowany zakupem nowej wanny, pobierz nasz przewodnik po przebudowie łazienki, aby uzyskać wskazówki i porady od profesjonalistów przed rozpoczęciem remontu.

Czytaj więcej na: http://studiointerio.pl/